Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Dailė>Lietuvių tautodailė

Lietuvių tautodailė

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172737475767778798081828384858687888990919293
Aprašymas

Įvadas. Liaudies meno samprata. Liaudies meno ryšys su profesionaliuoju menu. Lietuvių liaudies meno ornamentas ir simboliai. Geometrinis ornamentas. Augalinis ornamentas. Zoomorfinis ornamentas. Antropomorfinis ornamentas. Dangaus kūnų (Soliarinis) ornamentas. Religinis ornamentas. Lietuvių liaudies architektūra. Lietuvių liaudies gyvenamųjų patalpų interjeras ir baldai. Interjeras. Baldai. Lietuvių liaudies buitinių daiktų dekoravimas. Verpimo ir audimo įrankiai. Indai maistui gaminti, laikyti, vartoti. Lietuvių liaudies keramika. Puošyba. Lietuvių liaudies tradiciniai memorialiniai paminklai ir jų skulptūra. Medinių memorialinių paminklų tipizacija. Pagražinimo elementai ir ornamentas. Krikštai. Stogastulpiai ir koplytstulpiai. Kryžmiški kryžiai. Koplytėlės. Kryžių statymo papročiai. Akmeniniai memorialiniai paminklai. Skulptūra. Lietuvių liaudies grafika ir tapyba. Grafika. Tapyba. Lietuvių liaudies metalo dirbiniai. Geležinės paminklų viršūnės. Geležiniai kapų kryžiai. Kiti geležies dirbiniai. Popieriaus karpiniai. Karpinių paplitimas, pobūdis, raida. Karpymo technika. Karpinių raštai. Lietuvių liaudies margučiai. Margučių puošyba. Verbos. Žaliava. Verbų ornamentai ir formos.

Ištrauka

Liaudies menas išreiškia tautos pasaulėjautą, estetinį skonį ir meninės kūrybos galias. Menas, ypač tautodailė, yra dvasinių žmogaus, tautos, visuomenės jėgų savirealizavimo priemonė ir saviraiškos būdas. Tautodailės terminą 1910 metais į mūsų kalbą įvedė Jonas Basanavičius. Tačiau šis terminas ne visiškai atitinka kitose kalbose tam pačiam reikalui vartojamus terminus – vokiečių – Volkskunst arba Bauernkunst, prancūzų – l’art populaire, lenkų – sztuka ludowa. Minėti vokiečių, prancūzų, lenkų terminai apibūdina liaudies, o ne visos tautos meną. Lietuviškasis tautodailės terminas susideda iš dviejų žodžių – tauta ir dailė. Jis yra platesnis ir apima ne vieno socialinio sluoksnio, o visos tautos visas meno formas. Anot P. Galaunės, tautodailės terminas yra per platus, todėl būtų teisingiau jį pakeisti liaudies meno (dar sutiksite liaudies dailės terminą, kuris reiškia tą patį) terminu. Šiuo terminu tarsi nurodomas, sukonkretinamas meno kūrėjas. Tačiau vėlgi kyla klausimas kas slypi už sąvokos "liaudis"? "Dabartinis lietuvių kalbos žodynas" pateikia du šio žodžio paaiškinimus: 1) paprasti darbo žmonės, valstiečiai; 2) visi kokios nors šalies gyventojai. Tai kas gi yra liaudies meno kūrėjai – visi Lietuvos gyventojai ar tik jų dalis? Jeigu manysime, kad liaudies meną kuria tik valstiečiai, tai iškils klausimas kam gi priskirti kitų socialinių sluoksnių neprofesionalų kūrybą? XX a. II pusėje išsilavinę žmonės gyvenantys miestuose užsiima menine kūryba, tampa liaudies meistrais. Taigi "liaudies" sąvoka išsiplečia. Šiuo metu liaudies meną taip pat kuria įvairių socialinių sluoksnių, miestų ir kaimų gyventojai.
1.1 Liaudies meno samprata
Kad būtų lengviau apibrėžti, analizuoti bei nustatyti ribą tarp skirtingų idėjinių vertybių tyrinėtojai lietuvių liaudies meną linkę skirstyti į du klodus: 1) senasis tradicinis lietuvių liaudies menas (dar kartais vadinama liaudies meno klasika, klasikiniu liaudies menu (daile)); 2) šiuolaikinis lietuvių liaudies menas;
Tiek tradiciniame, tiek šiuolaikiniame liaudies mene išskiriamos dvi kryptys:
1. taikomasis (taikomasis – dekoratyvinis) liaudies menas
2. vaizduojamasis (vaizdinis) liaudies menas
Taikomajam menui Lietuvoje ryškiausiai atstovauja meniški medžio dirbiniai, puošti baldai, namų apyvokos reikmenys, audiniai, geležies kaliniai, keramika, karpiniai ir kt. Paprasčiau tariant, tai visi daiktai, turintys tam tikrų puošybos elementų. Taikomąjį liaudies meną galime apibūdinti kaip vietinėje medžiagoje, rankų darbu įkūnytą, intuityviai iš kartos į kartą perduodamą tam tikros etninės bendrijos grožio sampratos išraišką. Būtina taikomojo liaudies meno dirbinio sąlyga yra praktiškumas. Kadangi taikomojo liaudies meno objektų pagrindinė paskirtis – praktinė (nulemta būtinybės), jie turi būti ne tik gražūs, bet tvirti, patogūs. Taikomajam liaudies menui būdinga praktinės dirbinio paskirties, formos ir puošybos elementų vienovė. Taikomuosiuose dirbiniuose tipinei kompozicijai susiformuoti labiausiai padeda funkcinė paskirtis, kuri lemia ir formą, ir dekorą.
Vaizduojamajam menui priskiriama – skulptūra, tapyba ir grafika. Skirtingai nuo taikomojo liaudies meno, vaizduojamojo meno kūriniai tik vaizdu atspindi tikrovę, labiau priklauso nuo kūrėjo pasaulėžiūros. Vaizduojamosiose šakose reikšmingesnis turinys, t. y. siužetas ir tą siužetą išreiškianti kompozicinė schema, detalės ir simboliai. Vaizduojamajame mene ryškesnės individualios meninės išraiškos priemonės. Tiek taikomajam, tiek vaizduojamajam liaudies menui svarbiausia, kad jis turėtų būdingus tam tikrai etninei bendrijai bruožus.
Pagrindinėmis skiriamosiomis liaudies meno ypatybėmis laikoma jo ryšys su kolektyvu bei tradicijomis. Tradiciškumas – kūrybiškas liaudies meno vertybių perdavimas iš kartos į kartą. Liaudies meno savitumą formuoti ir iš kartos į kartą perduoti padeda keletas būtinų sąlygų:
1) žaliavos pastovumas; 2) gamybos būdas (dirbinio praktiškumas ir meniškumas)
Vietinę žaliavą daugiausiai nulemia geografinė padėtis bei ūkininkavimo formos. Šiaurėje vyrauja meniniai kailio, kaulo dirbiniai, miškų juostoje – medžio dirbiniai, piečiau – keramikos, akmens, metalo dirbiniai. Lietuvių gyvenimo būdui lemiamą įtaką turėjo miškų zona, žemdirbystė ir gyvulininkystė. Todėl lietuvių liaudies meninėje kūryboje būdingiausios žaliavos yra medis, molis, geležis, linai, vilna, šiaudai. Tiesa liaudies menas šiuo atžvilgiu nėra visiškai uždaras, – daugelis tautų savo dirbiniams naudojo ir atvežtines medžiagas, pvz., šiaurės tautos – karoliukus, lietuviai – sidabrą, šilką ir kt. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasDailės kursinis darbas
KategorijaDailė
TipasKursiniai darbai
Apimtis90 puslapių 
Dydis141.04 KB
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasMenų institutas
Failo pavadinimasMicrosoft Word lietuviu tautodaile [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

  • Kursiniai darbai
  • 90 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Simanaitienė
Pasidalink su draugais