Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Dailė>Ženklai senuosiuose Lietuvos piniguose

Ženklai senuosiuose Lietuvos piniguose

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243
Aprašymas

Įžanga: Dabarties ir praeities santykis. Numizmatika. Sfragistika. Heraldika. Žymuo. Ženklas. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorinė situacija. Dėstymas. Lietuviški pinigai. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) pinigai iki Liublino unijos (1387(?) - 1569 metais). Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) pinigai po Liublino unijos (1569 - 1795 metais). Lietuviški ženklai monetose. Ietis. "PEČAT". Gediminaičių Stulpai. Vytis. Skydas su dvigubu kryžiumi. Išvados. Iliustracijos. Iliustracijų sąrašas.

Ištrauka

Dabartis su praeitimi yra glaudžiai susijusios kiekvieno žmogaus gyvenime. Juk dabartis yra ne kas kita, kaip daugelio žmonių generacijų darbų ir rūpesčių išdava. Kaip gamtoje nežūsta jokia materija, o tik keičia savo formas, taip ir žmonijos istorijoje rankų ir proto vaisiai negali išnykti nepalikę pėdsakų.
Tas, kas nori teisingai suprasti dabartį ir teisingai kurti ateitį - turi gerai pažinti praeitį.
Dabartinis žmogus pergyvena ir suvokia save kaip istorinę būtybę. Jis ne tik turi istoriją, bet "jis yra istorija" (Berdiajevas).
Istoriniai lūžiai niekad nėra atjungti nuo asmeninio žmogaus būvio: jie visados ištinka jį grėsmės pavidalu, jie išstumia jį iš įprastinės gyvenimo eigos, perspėja, kad jis nėra istorijos taip jau saugiai globojamas, kaip buvo tikėjęsis, sako mums Maceina. Mūsų pasaulis be galo įdomus, tik reikia išmokti jį stebėti, suprasti, ką daro gamta ir žmogus, pajusti, kas esame ir kuo skiriamės nuo kaimynų. Išmokti įžvelgti, kas yra už daiktų, susieti vienas su kitom daugialypio ir daugiasluoksnio pasaulio regimąsias ir žodines apraiškas. Gyvi ir negyvi daiktai norom ar nenorom palieka savo buvimo pėdsakus. Bet argi galima vien iš iškasenų sužinoti kaip gyveno, apie ką galvojo, ką svajojo, jautė kadaise gyvenę, dabar jau bebalsėje laiko erdvėje išnykę žmonės? Juk archeologų surasti daiktai bebalsiai. Bet ar tikrai bebalsiai? Gal tik reikia atidžiau įsižiūrėti, įsiklausyti ir tame testamente, kurį mums užrašė praeitis, pajustume ne tik amžiną pasaulio kaitą ir jame gyvenenčių būtybių biologinį ciklą, bet ir save? Galbūt ženklai, palikti protėvių, dažnai galintys pasakyti daugiau nei ilgas aprašymas, atskleistų paslaptis ir nurodytų daugelio mįslių raktus?
Kelti naujus klausimus - tai mąstyti. Praeitis egzistuoja tiek, kiek apie ją kas nors mąsto dabartyje.
"Nuo to laiko kai praeitis nebeapšviečia ateities, žmogaus protas klaidžioja tamsoje" (Tocqueville).
Jei nebūtų mąstymo, niekada nebūtų jokios praeities ir jokios ateities. Galbūt šiais, vis labiau orientaciją prarandančiais laikais, bandymas grįžti prie šaknų, yra būtinas? Gal tai gali tapti orientuojančia jėga?
Galbūt mums niekada nepavyks įveikti laiko prarajos, tačiau manau, kad individai ir visuomenės gali pasimokyti iš patirties. Gal bandymas atspėti kokį monstrą slepia savyje tauta mus nukelia į kitus stulbinančius pasaulius, į laiko atžvilgiu nutolusias, svetimas kultūras - taip jis praturtina mūsų žinojimą apie galimų egzistencijos formų įvairovę. Mūsų susidarytą tikrovės vaizdą jis tarsi panardina į svetimą šviesą, daro jį pralaidesnį, įteigia sąmonei kitokių galimybių egzistavimą.
Ne tik istoriniai įvykiai bei paminklai, bet ir emocijos, vaizduotė, galia ir valia padeda atskleisti praeities reikšmę dabarčiai ir išvysti slypinčias gyvenimo spalvas.
Manau, kad taško niekada, jokiomis aplinkybėmis ir jokiose situacijose nevalia dėti. Nes šiandiena kaskart - amžinai - kartosis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-13
DalykasDailės diplominis darbas
KategorijaDailė
TipasDiplominiai darbai
Apimtis42 puslapiai 
Literatūros šaltiniai27
Dydis81.9 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2000 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasdoc. R. Dalinkevičius
Švietimo institucijaVilniaus dailės akademija
FakultetasVizualiojo ir taikomojo meno fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zenklai senuosiuose Lietuvos piniguose [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 42 puslapiai 
  • Vilniaus dailės akademija / 4 Klasė/kursas
  • doc. R. Dalinkevičius
  • 2000 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą